Gwiazdy światowego squasha w Krakowie

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Data publikacji: 01-07-2012 Autor: Marek Mroczek
Brak komentarzy

Po raz pierwszy w historii Polskiej Ligii Squasha finał Drużynowych Mistrzostw Polski (Sebo Squash&Art Festival) odbędzie się na szklanym korcie na świeżym powietrzu. Kort zostanie ustawiony w centrum Krakowa, na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską.

W finałach, które odbędą się od 5 -7 lipca 2012 roku wezmą udział gwiazdy światowego formatu: aktualny nr 1 światowego squasha mężczyzn James Willstrop, V-ce Mistrz Świata i Mistrz Europy, Gregory Gaultier, Mistrzyni Świata i Europy kobiet Vanessa Atkinson i kilkunastu innych utytułowanych zawodników, w tym cała czołówka z Polski. Organizatorem Mistrzostw jest krakowski klub Squash4You pod patronatem Polskiej Federacji Squasha.

W tegorocznych rozgrywkach Polskiej Ligii Squasha, czyli Drużynowych Mistrzostwach Polski wystartowała rekordowa liczba drużyn: 55 męskich i 8 damskich. W porównaniu z 2011 rokiem to wzrost o blisko 50%, co pokazuje, że ta dyscyplina w Polsce cieszy się coraz większym powodzeniem. W tym roku po raz pierwszy startujące drużyny sięgnęły po wsparcie zawodników z najwyższej półki (w każdej polskiej drużynie może zagrać jeden zawodnik zza granicy). W drużynie krakowskiej zagrają Mistrzowie Świata w squashu, James Willstrop i Vanessa Atkinson, drużynę z Poznania zasili Gregory Gaultier, a Egipcjanin Mohamaed El Shoraby zagra w gliwickiej drużynie SquashMania. Wśród zawodników zobaczymy także 6.-krotną Mistrzynię Polski, Dominikę Witkowską oraz aktualną Mistrzynię Czech i brązową medalistkę tegorocznych Mistrzostw Europy, Lucie Fialovą.

W finałowym turnieju w Krakowie o zwycięstwo walczyć będzie 16 najlepszych drużyn męskich i 8 damskich, które przyjadą z całej Polski. Rozgrywki będą się odbywały klubie Squash4You przy ulicy Nad Strugą 7 w Krakowie, a najważniejsze mecze dnia i oraz walki finałowe odbędą się na szklanym korcie w centrum miasta. Organizatorzy wypożyczają ten sam kort, na którym zostały rozegrane Mistrzostwa Świata w 2010 roku. Rozgrywanie Mistrzostw na szklanym korcie ma swoje światowe tradycje, wówczas kort jest ustawiany w spektakularnych lokalizacjach np. na tle egipskich piramid lub na Grand Central Station w Nowym Jorku. Przezroczysty kort daje możliwość oglądania meczy dosłownie z każdej strony. Dodatkowo organizatorzy Mistrzostw przewidzieli działania popularyzujące ten sport w trakcie trwania Finału. Każdy kto będzie chciał, będzie mógł wejść do kortu, wziąć do ręki rakietę i odbić kauczukową piłkę wygrywając nagrody.

Obecnie w Polsce jest ponad 300 kortów, a dynamika ich wzrostu jest bardzo duża (średnio zwiększa się ilość klubów o 25%), liczbę osób grających szacuje się na 30 000. Polska Reprezentacja w Squashu odnosi sukcesy międzynarodowe, drużyna kobieca jest drugą drużyną w klasyfikacji Europejskich Krajów Rozwijających się w squashu (2006 r.), w 2007 roku zdobyła brązowy, a w 2010 złoty medal tych rozgrywek, co dało jej awans do najlepszej 16-tki drużyn europejskich. Drużyna męska w tym roku była 2. na Mistrzostwach Europy III Dywizji i awansowała w ten sposób do pierwszej 20-ki świata.

 

R E K L A M A

KOMENTARZE:

Sраm Рrоtесtіоn bу WР-SраmFrее